Ceny układania płytek.

Każdy kto planuje remont bądź wykończenie łazienki zadaje pytanie, ile za m2 ułożenia płytek?

Jest to bardzo ogólne pytanie, z którym na samym początku rozmowy glazurnik musi sobie poradzić. Bardzo często nasze wyobrażenie kształtują ceny płytek w punktach handlowych, a nasza wyobraźnia pisze swoje scenariusze. Ceny układania płytek możemy podzielić na przemysłowe, tam gdzie jest dużo m2 i mieszkaniowe, gdzie metrów kwadratowych powierzchni jest niewiele. Te mieszkaniowe rozpatruje się jeszcze pod względem wielkości pomieszczeń np. duże, całe kondygnacje w domach, a małe w blokowiskach. Paradoks polega na tym, że czym mniejsze pomieszczenie tym więcej pracy i trwa to dłużej. Dlatego skupimy się na najbardziej popularnych, czyli łazienkach w stanie developerskim i w blokach.

Zwiększone możliwości produkcji płytek ceramicznych, doskonalsze wzory i wymiary, kreatywność projektantów zmieniły oblicze glazurnika. Glazurnik już nie tylko przykleja płytki, ale tworzy pomieszczenia i sprzedaje łazienkę, a nie m2 powierzchni. Dlatego pytanie o ceny układania płytek jest mało przydatne i precyzyjne.

Łazienki stały się swego rodzaju dziełami sztuki, odzwierciedlają charakter inwestora i jego poczucie piękna. A od glazurnika wymagają staranności, dbałości o szczegóły i umiejętność obróbki materiału, na którym pracuje. Stosowanie dekoracji, mozaiki, płytek strukturalnych, łączenie różnych formatów na jednej ścianie czy zastosowanie płytki gresowej na ścianach stawia glazurnika przed sporym wyzwaniem. Wpływ na ceny układania płytek ma ilość zabudowań, cięcia płytek pod kątem, wielkość płytki, ilość zastosowanych dekoracji itd.

Układanie płytek i ceny zależne są również od wzoru ułożenia, jak i przeznaczenia. I tak wyróżniamy 3 podstawowe wzory ułożenia płytek.

Układanie płytek

Układ prosty

Układanie gresu

Układ w karo

Układanie płytek na ścianie

Układ w mijankę

Dalszy podział cen układania płytek zależny jest od formatu płytki. Dlatego właśnie, aby dobrze przygotować się do remontu czy wykończenia łazienki, najlepiej jest się spotkać z glazurnikiem, przekazać mu swoje oczekiwania i poczekać na kosztorys. Tylko takie podejście zaoszczędzi nam zbytecznych niespodzianek i pozwoli skrupulatnie zaplanować budżet.

Pytając o cenę za 1 m2 dostajemy odpowiedź, która obejmuje określony zakres prac.

ZAKRES WYKONYWANYCH PRAC PRZY OKŁADZINOWANIU.

1) Oczyszczenie (zamiecenie) podłoża.2) Przygotowanie i przycięcie płytek.3) Przygotowanie i nałożenie zaprawy4) Ułożenie płytek na zaprawie.5) Przygotowanie zaprawy spoinującej.6) Spoinowanie okładziny ceramicznej.7) Czyszczenie płytek po spoinowaniu.